Yalnızlığın zamanı dilediğimiz gibi ayarlamak gibi büyük bir avantajı var. O halde bunu niye bir maceraya dönüştürmeyelim? Tıpkı araştırmamız sırasında bizi hayrete düşüren bu altı kadında olduğu gibi…

+

DÜNYAYI DOLAŞIN

Ela Songül (27) bir restoranda tek başına yemek yemeye dahi çekiniyordu, oysa şimdi yalnız dünyayı dolaşıyor.
<p>“24 yaşımda İstanbul’da çok güzel bir semtte ve evde yaşıyordum. Prestijli bir pazarlama işi ile uğraşıyor, en önemlisi de hep uzun süreli ve sıkıcı ilişkiler yaşıyordum. Öte yandan yalnız kalmaya da korkuyordum. Tüm bunlar bir süre işe ara verip, dinlenmek istediğim bir dönemde değişti. Yakın bir arkadaşım dört aylığına Mısır’da bir otelde çalışacağını söyleyince ona katılmaya karar verdim. Modern dünyanın bize kattığı sosyal zorunluluklardan uzak olmanın getirdiği gevşemeyle gözümü açtığım ilk sabah, bir daha hiç kimsenin beni sömürmesine izin vermeyeceğine karar vermiştim. Sanki içimde kirletilmiş bir deniz vardı, atıklar da akıntıyla süzülüyordu. Arınmak istiyordum. O ana kadar planladığım her şeyi bir kenara bırakıp, çevreyi tek başıma keşfetmek istedim. Toplu taşımayı kullandım, müzelere girdim çıktım, yol sorarken İngilizce, Fransızca, Arapça karışık tuhaf bir dil geliştirdim, rastgele yerel bir restorana girdim, Piramitlere vardığımda içimden ‘yaşıyorum’ diye bağırmak geçti. O tek başınalık bana çok iyi gelmişti. İstanbul’da yalnız bir restorana girip de yemek yemeye utanan ben, hiç bilmediğim bir ülkede kalabalıklar arasında kaybolmaya hazırdım. İki yıl içinde de kendimi tamamen solo seyahatlerin güzelliğine bıraktım. Beyrut’ta ateşli bir şekilde pazarlık edebiliyor, Londra’da gece kulübüne ısrar ederek yalnız girebiliyor, Mosquito Adası’nda köpekbalıklarıyla yüzebiliyor, ya da Karadağ’da kamp yapabiliyordum. Ayrıca bu yolculuklar bana bir erkeğin varlığından çok daha keyif veriyordu. Bu yolun sonunda biliyordum ki, daha iyi bir kız evlat, arkadaş ve bir gün daha iyi bir eş olacaktım. Oldum da…”

DÜNYA ÇAPINDA BİR GEZGİN OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
Lonely Planet sitesinin Thorn Tree Travel Forum’una mutlaka göz atın. (lonelyplanet.com/thorntree). Binlerce bekâr ve gezgin kadının yazdıklarına tanık olun ve kadınlar için kabul görmüş kültürel normlar çerçevesinde kendi rotanızı belirleyin.

Gezegen seyyahı mı olmak istiyorsunuz?
Yol arkadaşları edinin
Hostel’lerde kalarak, yerel cafe’lerde zaman geçirerek ve organize turlara katılarak yeni arkadaşlar edinin.

Sahte özgüven yaratın
Tehlikeli bir yerde nereye gittiğinizden emin değilseniz başınızı dik tutarak emin adımlarla yürüyün. Eğer harita açmaya karar verecekseniz de kimsenin görmeyeceği bir yerde yapın.

Sınırlarınızı belirleyin
Sizi bir cafe’de ya da restoranda yalnız görenler eşlik etmek isteyebilirler. İstemiyor ya da güvenmiyorsanız halinizden memnun olduğunuzu söyleyin. İlk hedefiniz kendinize saygı duymak, başka bir insanın gönlünü hoş tutmak değil!

YALNIZ KADIN GEZGİNLER İÇİN DÜNYADAN BEŞ ROTA
1. Little Corn Island, Nikaragua
2. Lizbon, Portekiz
3. Essaouira, Fas
4. Hoi An, Vietnam
5. Koh Lanta, Tayland

Total
0
Shares

Bir cevap yazın