3

Detoks temelde meyve-sebze suyu, çorba gibi sıvı formdaki besinlerin tüketilmesine dayanan bir kür. Stres, sigara kullanımı, hava kirliliği ve kötü beslenme gibi olumsuz nedenlerle biriken iç veya dış kaynaklı toksinlerin atılmasına, organizmanın arındırılmasına imkân tanıyor ve sindirim sistemini dinlendiriyor. Sonuç olarak ortaya bir enerji artışı çıkıyor çünkü normalde enerjimizin yüzde 60’ını sindirime harcıyoruz. Detoks ayrıca cilde parlaklık da kazandırıyor ve kendimizi daha hafif, canlı hissetmenizi sağlıyor. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayacak etkili bir kür için alkol, tütün, kahve, yağ ve şeker tüketiminden vazgeçmek ve son derece özenle seçilmiş bazı besinlere odaklanmak gerekiyor. Yine sindirimi zor olan süt ve süt ürünleri, et ile çiğneme gerektiren balıklar listeden çıkarılıyor. Sebze ağırlıklı bu beslenme biçiminde katı ve yarı-katı besinler tercih ediliyor. Detoksta çiğ ürünler de önem kazanıyor çünkü pişirme sırasında vitamin ve besin değerlerinin kaybolmaması gerekiyor. Böylelikle glusid, lipid, sebze proteinleri, vitaminler, mineral tuzlar ve oligo elementler gibi temel unsurlar da korunmuş oluyor.

Ne Beklemeli?
Detoksun amacı kilo kaybetmek değil; kişinin enerji kazanması ve kendini ‘sağlıklı’ hissetmesi… Bu kürle göbek şişkinliğini iniyor, siluet inceliyor, cilt ışıldamaya başlıyor. Evet; bu yöntemle bir miktar kilo da kaybedebiliyorsunuz, zira kalori alımı (ortalama 950-1200 kalori) düşüyor. Ancak detoks bir diyet türevi de değil.

Ne Zaman Başlamalı?
Mevsim değişimlerinde ya da bayram, tatil gibi yemek tüketiminde aşırıya kaçılan dönemlerden hemen sonra… Kürün ideal süresi üç ila beş gün. Bu nedenle arkadaşlarınızla buluşmayacağınız ya da iş yemeğine çıkmayacağınız bir haftayı seçmeniz gerekiyor. İdeal bir başlangıç için 48 saat önceden forma girmek için hazırlanabilir; süt, et, nikotin ve nişastalı besinleri azaltabilirsiniz.

Yardımcı Aktiviteler
Kür boyunca enerji gerektiren sert sporlardan kaçının. Daha hafif aktiviteleri tercih edin. Ancak aktivitenin zorunlu olduğunu da unutmayın çünkü detoksta terlemek de önemli bir faktör. En fazla faydayı sağlamak ve toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırmak için masajlı hamam seansları ve lenfatik drenaj gibi artırıcı uygulamaları da deneyebilirsiniz.

İstenmeyen Etkiler
Vücudun uyum süresi bir ilâ iki gün… İlk günlerde baş ağrısı veya mide bulantısı görülebilir ancak bu toksinlerin organizmadan atıldığının işaretidir. Uzman Diyetisyen Aylin Yılmaz, mekanizmanın enerji bulmak için şeker ve yağ rezervlerini harekete geçirdiğinden bahsediyor. Vücut bu duruma reaksiyon gösterdiğinden başlangıçta yorgunluk yaşanabiliyor. Bu toksin boşaltımı aynı zamanda dil yoluyla da gerçekleştiğinden ağızda kötü kokuya da neden olabiliyor.

Kullanıma Hazır Kürler
Bu kürler, litrelerce mevsimlik meyve ve sebze suları ile çorbalardan oluşuyor. Beslenme uzmanları tarafından onaylanan kürler; böbreklerin temizlenmesine katkıda bulunan limon, sindirim sisteminin toksinlerden arınmasına yardımcı olan elma, arınma sürecini hızlandıran pancar, tere, lahana veya turp, kan temizleyici ve idrar söktürücü kereviz veya kuşkonmaz gibi detoks içeriklerini kapsıyor.

Total
0
Shares

Bir cevap yazın