Giyim tarzı olarak salaş bir görünüm güzel olabilir ama kendinizi salmış görünen bir vücut güzel değildir. Bozuk bir postürün fitness hedeflerinize ulaşmanıza nasıl engel olduğunu ve duruşunuzu nasıl düzelteceğinizi öğrenmelisiniz.

DURUŞ BOZUKLUĞUNU DÜZELTMENİN 4 ADIMI t

 

Çökük omuzların tek kötü tarafı, sizi ilk insanlar gibi kambur göstermesi değildir. Eğer dik duramıyorsanız, ne kadar egzersiz yaparsanız yapın seksi bir vücuda kavuşamazsınız. Bunun nedeni , eğik postürün zaman içinde omurga, omuz, kalça ve dizlerinize ciddi zararlar vermesidir. Yavaş yavaş oluşan yapısal rahatsızlıklar, sırt ve eklemlerinde acıya, esnekliğinin azalmasına, kaslarıızın hasar görmesine sebep olur. Tüm bunlar yağ yakmanıza ve güç kazanmanıza sekte vurur. Neyse ki hepsinin üstesinden gelmek mümkün.

Aşağıdaki egzersileri yaparak duruş bozukluğunuzu düzeltebilirsiniz. Hem ağrılarınızdan kurtulacak, hem de vücudunuzun doğru şekilde çalışmasını sağlayacaksınız.

1-Başın Önde Durması

Problem: Boynunuzun arkasındaki sertleşmiş kaslar.

Çözüm: Sadece başınızı hareket ettirerek çenenizi aşağı bırakın ve boynunuzun arkasındaki kaslar esnerken başınızı göğüs kafesine doğru çekin. Beşe kadar sayın. bunu günde 10 defa yapın.

DURUŞ BOZUKLUĞUNU DÜZELTMENİN 4 ADIMI 2

2-Düşük Omuzlar

Problem: Trapezin (Omuzlarınızı ve sırtınızı birbirine bağlayan kaslar) orta ve alt kısımlardaki zayıflık.

Çözüm: Yere yüzüstü uzanın, ellerinizi 90 derecelik açıyla vücudunuzun yanına getirin. Dirseklerinizin açısını bozmadan kollarınızı yukarı kaldırın; omuzlarını geriye doğru iterek kürek kemiklerinizi bir araya getirin. Beş saniye böyle durun. Bu, bir tekrar eder. 12 kez tekrarlayın. Günde iki, üç set yapın.

3- Yüksek Omuzlar

Problem: Göğsünüzün altındaki kasların (göğüs kafesinde kürek kemiklerine kadar) zayıf olması.

Çözüm: Elleriniz kalçanızın yanında olacak şekilde sandalyede dik oturun, avuç içlerinizi sandalyeye çevirin, kollarınızı düz tutun. Kollarınızı hareket ettirmeden, kalçanızı koltuktan kaldırın ve gövdenizi yükseltin. Beş saniye böyle durun. Bu, bir tekrar eder. 12 kez tekrarlayın. günde iki, üç set yapın.

DURUŞ BOZUKLUĞUNU DÜZELTMENİN 4 ADIMI

 

4-Ördek Ayaklar

Problem: Oblik kaslarınız ve kalça fleksörleriniz zayıf.

Çözüm: Ayaklarınızı büyük sağlık topuna dayayıp şınav pozisyonuna geçin. Belinize kavis vermeden dizlerinizi kırın ve ayaklarınızı kullanarak topu vücudunuza doğru itin. Ardından başlangıç pozisyonuna dönün. Bu, bir tekrar eder. Her gün altı, 12 kez tekrar ederek iki ya da üç set yapın.

Yazı: Irmak Yaşar

Total
11
Shares

Bir cevap yazın