fast food uzak durmanın yolları

Fast food’dan kurtulma çalışmalarınız, uzun zamandır devam ediyor olabilir ama bir de bizim tavsiyelerimizi deneyin.

Yağ, yemek ve tuz içeren besinler tüketildiğinde beyin dopamin salınımını tetikliyor ve bu da vücudun mutlu anlarla bu yemekleri eşleştirmesini sağlıyor. Ne de olsa boşuna ‘Happy Meal’ denilmiyor. Bu bir alışkanlık haline geldiği zaman ise işler kötü, aç olsanız da olmasanız da en büyük boy talep etmeniz çok mümkün.

 

1) Yürüyüşe çıkın

Eğer abur cuburlar çalışma masanızın bir bölmesinde her an ulaşabileceğiniz bir noktada duruyorsa biraz dolanmanın vakti gelmiş demektir. University of Exeter’de gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre 15 dakikalık bir yürüyüş abur cuburlara olan ilginizi %50 oranında azaltabilir. Gözünüz pastaya mı kayıyor? Meyve tabağına yönelmeden önce 15 dakikalık bir yürüyüş iradenizi ateşleyecek.

2) Yağları çiğneyerek atın

Abur cubur isteklerinizi engellemek için bir yol da sakız çiğnemek. Appetite dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre 15 dakika boyunca sakız çiğnemek tokluk hissi vererek abur cubur isteklerinizi azaltacaktır. Fakat meyvelilerden çok naneli sakızları tercih edin. Mint tadı damak tadınızı temizler, tuz ve şeker isteklerinizi dengeler ve azaltır.

3) Dengeleyici bir hareket yapın

Bağırsaklarınız sadece iyi ve kötü bakterilerin bir savaş alanı değil, aynı zamanda tatlı ve tuzlu tatların da. BioEssay dergisinden yayınlanan araştırmaya göre bağırsaklardaki dengesizlikler, beynimize de transfer olabiliyor ve abur cubur isteğimiz artıyor. Bu probiyotik gıdalar için de geçerli tabi ki. Turşu gibi fermente edilmiş gıdalar bir çok probiyotik üründen daha ucuz ve daha etkilidir.

4) Yeşillik dozunu arttırın

The Journal of Internal Medicine’a göre eğer kendinizi çikolata bağımlısı olarak adlandırabilecek noktadaysanız, magnezyum eksikliğiniz olması çok mümkün. Çikolata bağımlılığınızla mücadele için günlük yapraklı yeşillik dozunuzu arttırın. Bir dahaki biftek tabağınızın yanına ıspanak ekleyin ve üstüne çikolata kaplı tatlıdan almamaya gayret edin.

5) Koklamaya bakın

Doğru parfümü seçtiğiniz zaman akşam kebapçıya olan ziyaretinizden vazgeçebilirsiniz. Flinders University’nin araştırmasına göre yasemin kokusu abur cubur gıdalara olan isteği %13 oranında azaltıyor. Kokuyu sıkarken rahat olun, bol bol kullanın ki akşam kebapçıya yapılacak ziyaretten vazgeçme şansınız artsın.

Total
0
Shares

Bir cevap yazın