New York, NY - Nov 13, 2003 - Supermodels & celebrity guests backstage during rehearsals of the 2003 Victoria's Secret Fashion Show at the Lexington Avenue Armory. Pictured: . Photo by: Dave Allocca/StarPix/startraksphoto.com

Göğüslerinizin sarkmasını istemiyorsanız, bu basit hatalardan kaçınmalısınız.

gogüs dokusu

Göğüs derisinin esnek yapısının kaybolması ve sarkması, derinin altında bulunan kollajenin yapısının bozulması ile doğrudan alakalı. Genetik arka plana, doğuma, emzirmeye bağlı olduğu kadar, göğüslerin sarkmasına neden olan birçok küçük hata da bulunuyor.

Bir şey daha: UCLA'da yapılan bir araştırma, göğüs dokusunun vücuttaki diğer dokulara oranla 2-3 yaş daha fazla yaşlandığını ortaya koyuyor.

yo yo diyetler

1- Bilinçsiz diyetler

Yo-yo diyetleri ile sağlıksız olarak aşırı kilo vermek ve bu kiloları doğal olarak tekrar almak göğüslerde sarkmalara yol açıyor. Her kilo alınıp verildiğinde göğüs dokusu da gevşemekte ve sarkma meydana gelmektedir.

sigaranin_zararlari

2- Sigara

Sigaranın sonsuz zararından göğüsleriniz de nasibini alıyor. Her ne miktarda olursa olsun, sigara içmek kan akışını zayıflatarak cildin güçsüzleşip yaşlanmasına neden oluyor.

gogusleri gunesten korumak

3- Güneşten korunmamak

Güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak erken yaşta kırışıklıklara neden olduğu gibi, göğüslerde sarkmaya da sebebiyet verebilir. Bunun nedeni kollajende meydana gelen değişimler ve cildin zarar görmesidir.

sutyen

4- Desteksiz sütyenler

Göğüslerin sütyen tarafından doğru şekilde desteklenmemesi, sarkmaların başlıca nedenlerinden. Göğüslerinin etrafı ne kadar sarılı ve destekli olursa, kollajen ve göğüs derisi de o denli sağlamlaşır.

kosma

5- Bazı antrenmanlar

Bu konudaki araştırmalar henüz yetersiz bir noktada olsa da, bazı uzmanlar koşu yaparken ya da benzer antrenmanlarda ileri-geri yapılan hareketlerin göğüsteki kollajenin yıkımına yol açabileceğini belirtiyor.

Bir cevap yazın