SAĞLIKLI BESİNLER

Kendinizi iyi hissetmediğiniz zaman, mutlu olmak için abur cubura saldırmanıza gerek yok. Biz sizin için bunların yerine geçecek sağlıklı besinleri bulduk;

Soğuk algınlığı 
Bırak: Çikolata, yerfıstığı, ayçiçeği tohumu, jelatin ve kahve. Digestive Wellness kitabının yazarı Doktor Elizabeth Lipski, bu besinlerin içeriklerinin hastalığı yaratan virüslerin çoğalmasına ve ateşinin çıkmasına neden olduğunu söylüyor.
Stokla: Süt ürünleri, avokado, pancar, mango, armut, elma, şeftali, kümes hayvanları ürünleri, balık ve domates. Bunların hepsi lizin (bir çeşit amino asit) bakımından zengin besinlerdir ve virüslerin çoğalmasının önünü keser. Araştırmalara göre bu besinler, hem soğuk algınlığının başta oluşmasını engelliyor hem de eğer virüs kapılmışsa, temizlenmesine yardımcı oluyor.

Migren 
Bırak: Alkol, süt ürünleri, buğday, çay, portakal, elma, soğan, domuz eti ve sığır eti. Bu besinlerin hepsi migreni tetikleyicidir. Doktorunuzdan hangi besinlere karşı hassasiyetin olduğunu öğrenmek için bir IgG antikor testi isteyebilirsiniz.
Stokla: Tahıllı ve kuru meyveli çubuklar, yoğurt ve diğer atıştırmalıklar. Dr. Lipski, çoğu migren rahatsızlığının düşük kan şekeri veya hormonal değişimler yüzünden kaynaklanabildiğini ve bunun için sık sık ve az miktarda bir şeyler yemenin yardımcı olabileceğini söylüyor.

Kuru deri ve çatlamış dudaklar 
Bırak:  Çay, kola ve kahve. Kafein yüklü içeceklerin diüretik (idrar ifrazının çoğalması) etkisi hücresel suyun azalmasına sebep olur.
Stokla:  Balık ve fındık. Bu besinlerin içindeki yağ asitleri, derinin altında nemi tutan lipit (yağ bileşikleri) tabakaların güçlenmesini sağlar. Bunlar ayrıca PABA adı verilen UV ışınlarına karşı savaşan bileşikleri barındırır. En iyi kaynak da tahıllardır.

Akne
Bırak: Süt ürünleri. Journal of the American Academy of Dermatology’e göre inekleri enfeksiyondan uzak tutmak için kullanılan iyot, vücutta hormonal değişime neden olabiliyor.
Stokla: Tavuk. Avustralyalı araştırmacıların ortaya koyduğu gibi protein bakımından zayıf besinlerden çok, karbonhidrat bakımından az olan bir diyet sivilce oluşumunu önemli ölçüde azaltır.

Total
0
Shares

Bir cevap yazın