Kalorisi yüksek yiyeceklerden kaçmadan kilo vermeye çalışmak mümkün mü dersiniz?

Evet, hem de dört adımda bu işi çözebilirsiniz.
woman-eating

Tatlıyı Es Geçin

İhlal eden
Kaliforniya Üniversitesi Beslenme ve İç Hastalıkları Bölümü’nden Profesör Judith S. Stern. Dışarıda yemek yediği zaman birkaç lokma tatlı da yiyor.

 

Siz de yapabilirsiniz
Sıra tatlıya geldiğinde, nedense midemizde muhakkak biraz daha yer kaldığını pek çoğumuz keşfetmişizdir. Yapılan araştırmalar, tek çeşit yemek sipariş ettiğimiz zaman asla doymuş hissetmediğimizi gösteriyor. Farklı yiyeceklere karşı iştah duyuyoruz. Tat alma duyunuzu tatmin etmek için yemeğin en başında plan yapmalısınız. Stern’in taktiği şu: Ana mönü ile birlikte tatlı mönüsüne de göz atıyor. Yemeği bitter çikolatalı turta ile noktalamayı düşünüyorsa başlangıç olarak mutlaka az zeytinyağlı ve sirkeli bir salata söylüyor.

 

Doğrusunu Yapın
Tatlıların yüksek kalorili olması şaşırtıcı değil. Üstelik zincir restoranlar genelde onları dev porsiyonlar hâlinde servis eder. Bir porsiyon tatlıyla bir anda 1.600 kalori ve 70 gram yağ almanız işten bile değil. Çözüm olarak, çocuk menüsünden bir tatlı seçebilir ya da bir porsiyonu arkadaşınızla ya da sevgilinizle paylaşabilirsiniz. Meyveli çikolata fondü ya da sorbe tarzında tatlılar daha az kalori almanızı sağlar.

 

Evde yemek sonrası tatlı mı yemek istiyorsunuz?
Aventi’nin favorisi olan çikolatalı frambuazlı parfeyi deneyebilirsiniz: 120 gram ricotta ya da lor peyniri üzerine bir tatlı kaşığı kakao serpin. 60 gram taze ya da dondurulmuş frambuaz ekleyin. Aventis, bu atıştırmalığın tatlı krizini kesmeye yeteceğini söylüyor. Üstelik böylelikle protein de almış olacaksınız.

Total
0
Shares

Bir cevap yazın