624d8e23d578d127_thumb_temp298372221366841683.xxxlarge

Kulaklıklarınızı taktınız ve egzersize başladınız. Belki önce şehir içinde bir turlayıp, sonra koşu yoluna geçeceksiniz. Peki, kulaklarınızda kulaklık varken ne kadar dikkatli olmanız gerektiğinin farkında mısınız? 

Amerika’da bazı şehirlerde kalabalık caddelerde yürüyen ve koşanların elektronik araç kullanmasına sınırlamalar getirildi. Tehlikeli olabilecek yerlere uyarı levhaları yerleştirildi. Mesela Oregon ve Virginia’da, bisiklet sürücüleri dönemeçlerden geçerken herhangi bir teknolojik aletin etkisi altındaysa 90 Doların üzerinde ceza ödemek zorunda kalıyor. Bu ilk başta size mantıksız gibi gelebilir ama ufacık bir dikkatsizlik çok ciddi sonuçlar doğurabiliyor.

Egzersiz boyunca müzik ayarlarıyla oynamak, sağlığınız için çok riskli olabilir. Kalabalık bir koşu yoluna ya da parka gittiğinizde, kulaklık takanların sayısının takmayanlardan daha fazla olduğunu görebilirsiniz. Yapılan bir araştırmada katılanların yüzde 35’i, dışarıda egzersiz yaparken müzik dinlediğini ve bunun spor sütyeni ve atıştırmalıklar kadar gerekli olduğunu belirtti.

Kaliforniya’daki San Diego Üniversitesi’nden Uzman Fizyolojist Diana Deutsch, “Müzik tek başına dikkatinizi dağıtmaz ama etraftaki araba gürültüsü ya da size yaklaşan bir saldırganın sesini duymanıza engel olabilir. Müzik akımı düşünme yetinizi eline geçirir. Sözlere ve müziğe konsantre olduğunuz için anılarınız canlanır ve hayallere dalarsınız” diyor. Bazı bilim insanları ise, müziğin görme yetisini azalttığı tahmininde bulunuyor. Deutsch,“Müziğin temposu hızına müdahale edebilir. Beyninizden geçen görüntüler hata yapmanıza sebep olabilir” diyor. Kısacası müzik, dikkatinizi yaptığınız şeyden başka yöne çeker ve koşu sırasında bir otobüsün gelmesi, kötü niyetli bir yabancının size doğru yaklaşması, çukura düşme ya da elektrik direğine çarpma gibi tehlikelerin riskini arttırır.

Size egzersiz yaparken müzik dinlemeyin demiyoruz ama çalma listenizi daha dışarı çıkmadan oluşturun ki devamlı ayarlarla oynamayın. Ayrıca müziğin sesini bangır bangır açmak yerine, dışarıdan gelen yüksek sesleri de duyabileceğiniz bir ayara getirin.

İşte sizin için hazırladığımız 1 saatlik 15 parçadan oluşan bir playlist;

 

Total
0
Shares

Bir cevap yazın