İndirimleri takip etmekle yetinmeyin. Daha fazla para biriktirebilmek için beslenme önerilerimizi dikkate alın.

bc4c52ff34d74a766971e602ca8c27d8

Evden alışveriş yapın.
Reyonlar arasında sepetle dolaşırken hiç aklınızda olmayan şeyleri görüp alma ihtimaliniz oldukça yüksek. Ama internetten alışveriş yaparken doğrudan ihtiyaçlarınıza odaklanırsınız. Süpermarketlerin sanal mağazalarını deneyin. Örneğin Migros (Sanalmarket.com.tr), 75 TL- 250 TL alışverişler için sadece 2,90 TL teslimat ücreti alıyor. Üye olduktan sonra çeşitli kampanya ve indirimlerden de yararlanabiliyorsunuz.

Sepet taşımayın.
Birkaç şey almak için markete girdiyseniz, sepet almayın. 101 Foods that Could Save Your Life kitabının yazarı Uzman David Grotto, “Taşıyabileceğiniz şeyler limitli olduğu zaman daha az alışveriş yapma isteği duyarsınız” diyor.

Markete yalnız gidin.
Birlikte alışverişe çıkarsanız, eşiniz muhtemelen indirimdeki hindi yerine dana fileto almak için ısrar edecektir. Hiç hesapta yokken şarküteri reyonunda uzunca vakit geçirme ihtimaliniz de yüksek. Çocuklar yanınızdaysa durum farklı bir boyut kazanıyor. Bir bakmışsın ki sepete şekerleme paketleri ve pahalı kahvaltılık gevrekler atılıvermiş. Siz en iyisi alışveriş listenizi evde yapın ve markete tek başınıza gidin.

Dondurulmuş ürün reyonundan kaçmayın.
Pittsburgh Üniversitesi Spor Hekimliği ve Beslenmesi bölümünden Yardımcı Profesör Judy Dodd, bir gıda taze değilse iyi olmadığını düşünmemizin yanlış olduğunu söylüyor.Dondurulmuş sebzeler mevsiminde hasat edilir ve çoğu kez toplandığı gün işlenip paketlenir. Bir market reyonundan aldığın sebze ise asla bu kadar taze olamaz. Üstelik mevsimi dışındaysa çok da pahalıdır. Dolayısıyla sepetine dondurulmuş sebze eklemekten çekinmeyin. Hem tasarruf edecek, hem de sağlıklı beslenmiş olacaksınız.

Stoklayın!
Dodd, sağlıklı yiyecekleri indirimde gördüğünüz zaman ihtiyacınızdan fazla almanızı ve stoklamanızı öneriyor. Böylece hem daha sonra tekrar alışverişe çıkmanız gerekmez, hem de kara geçersiniz. Örneğin et indirimdeyse birkaç porsiyon alın, tek tek paketleyip dondurucuya kaldırın. Bakliyat indirimdeyse fazladan alın, haşlayıp poşetleyerek dondurucuya koyun. Böylece salataların ve çorbaların için elinizin altında hazır olur.

Kahvaltıdan tasarruf etmeyi aklınızdan geçirmeyin.
Kahvaltılık yiyecekler (yumurta, tahıl gevreği, yulaf ezmesi, meyve) gün boyu yiyebileceğin hem en besleyici hem de en ucuz seçenekler. Ayrıca sizi güzelce doyurup sonraki öğünlerde yemeklere saldırmanızı da önler. Hatta kahvaltılıkları bazen diğer öğünlerinde de yiyerek bütçenize daha çok katkıda bulunabilirsiniz. Dodd’un önerisi sebzeli omlet. Kahvaltıda yumurta yemediğiniz bir günün akşamında harika olur. Üstelik organik yumurta bile kullansanız maliyeti birkaç lirayı geçmez.

Total
0
Shares

Bir cevap yazın