Oje makyajı pek sevmeyen ve sadeliği tercih eden kadınların bile olmazsa olmazları arasında. Oje sürme sürecinde sorun yaratan konu ise yavaş kurumaları. Günlük rutin işlerinizi engellemeden hızlı bir şekilde ojenizin kurumasını sağlayacak yöntemleri sizin için araştırdık ve denedik.

Fotoğraflar: @irisamber

Hızlı oje kurutmanın etkili ve kolay yöntemleri:

İnce fırça darbeleri yapın.

İşin sırrı hangi renkte oje olursa olsun ojenin her katmanını ince bir şekilde uygulamaktan geçiyor. Manikür sanatçıları "ojeyi son parmağınıza sürdüğünüzde ilk sürdüğünüz tırnak halen kurumamışsa kalın uyguluyorsunuz demektir" diyorlar. Bu nedenle uygulamayı fırçaya az miktarda oje alarak yapmanız en doğrusu. Ayrıca bu pürüzsüz bir oje uygulamasının da en önemli ipuçlarından.

Soğuk fönden yardım alın.

Soğuk, oje katmanlarınızın daha hızlı sertleşip kurumasını sağlar. Bunun için saç kurutma makinesinde soğuk ısı ayarını kullanarak ojelerinizi hızlı bir şekilde kurutabilirsiniz. Ancak önemli nokta şu: En düşük hız ayarını kullanın ve makineyi tırnaklarınıza çok yakından tutmayın. Çünkü en yüksek hız ve yakın tutuş, özenle sürdüğünüz ojede dalgalanmalar yaratabilir. Saç kurutma makinesi haricinde tırnaklarınızı iki dakika boyunca buzdolabının buzluk kısmında da tutabilirsiniz.

HIZLI VE KOLAY OJE KURUTMANIN YOLLARI

Oje tercihine dikkat.

Çok aceleniz olan bir günde hemen oje sürüp kurutmanız gerekiyorsa bazı renklerin ve türlerin daha hızlı kuruduğunu bilmenizde fayda var. Örneğin daha koyu ve mat renkler daha zor kurur. Bu yüzden sizin ihtiyacınız olan şeffaf ya da metalik tonlar olacak. Üstelik aceleyle sürdüğünüz bu ojelerde hatalar da minimum derecede belli olacak.

Zeytin yağı ya da bebek yağı kullanın.

Ojeyi uyguladıktan sonra bir dakika bekleyin ve ardından her bir tırnağınıza ufak miktarda zeytin yağı ya da bebek yağı sürün. Bu uygulama hızlı bir şekilde kuruma sağlarken ojeyi çok daha parlak ve tırnaklarınızı çok daha bakımlı gösterecek. Tırnak etlerinizi yumuşatması da cabası!