Virüsten korunmak için taktığımız koruyucu maskelerin cildimiz için mükemmel olduğunu söyleyemeyiz. Maske nedeniyle yüzümüzün yarısı kapalı kalıyor ve nefesimizi alıp verdikçe daha da havasız bir alan oluşuyor. Bunun yarattığı sivilce oluşumu hemen herkesin ortak şikayeti. Peki bunu önlemek için neler yapılabilir?

Öncelikle uzmanlar tarafından herkese, maske takmadan önce yatıştırıcı bir nemlendirici ürün kullanmaları öneriliyor. Özellikle komedojenik yani gözenek tıkayıcı ürünlerden kaçınmanız da yararlı olacak.

Sıcak havalarda maske takmayı kolaylaştıran ipuçlarımıza da kulak vermenizi öneririz.

Sivilce oluşumunu engellemede en etkili detay elbette maske seçimi. Maskenizin malzemesinin pamuk olmasına dikkat edin.

Kuru, hassas, yağlı veya akne eğilimli fark etmeksizin cilt tipiniz nasıl olursa olsun pamuk kumaştan maskeler sizin için en iyisi. Çünkü pamuk teri, tükürüğü ve ciltteki yağları diğer maske malzemelerinden çok daha iyi emiyor. Böylece maskeyle cildiniz arasında bunlardan kaynaklı bakteri oluşumu engelleniyor ve sivilce oluşumunun önüne geçiliyor.

Bilindiği üzere pamuk yumuşak bir kumaş. Bu da pamuk maskeleri, cildi sürtünmeden kaynaklı tahriş etme olasılığının düşük olduğu bir tercih haline getiriyor.

Maske kullanırken sivilce oluşumunu engellemek için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise, emici özelliği iyi olan pamuk maskenizi her kullanımdan sonra yıkamak! Aksi takdirde, emdiği tüm o yağ ve ter, gözeneklerinize geri döner. Bunu kim ister ki?