goesel

1.Düzensiz Ve Dengesiz Beslenme

Uzun süre aç kalmak, öğün atlamak, bir öğünde tüketilmesi gerekenin çok altında besin tüketmek, tek tip beslenme vücutta dengesiz yağlanmaya (Özellikle basen ve karın bölgesinde) neden olur. Üç ana öğün başta olmak üzere, ara öğün yapmaya dikkat ve her besin grubundan bir arada tüketmeye özen gösterin.

2.Fazla Yağ Tüketimi

Vücuda alınan enerjinin fazlası vücutta yağ olarak depolanacağı için tüketilen besinlerin yağ miktarına da dikkat edilmesi gerekiyor. Yağlı yiyeceklerin enerjisinin yüksek olduğunu unutmayın.

3. Alkol Tüketimi

Sık aralıklarla ve fazla miktarda tüketilen alkol, özellikle karın bölgesindeki yağlanmayı artırır. Yanında tüketilen aperatif besinlerle beraber alınan kalori miktarı daha da artacağı için vücut yağlanması daha da fazla olur.

4.Hareketsizlik

Sağlıklı ve zinde bir yaşam için hareket, olmazsa olmazların başında geliyor. Tempolu yürüyüş, jimnastik, kondisyon bisikleti, koşu, yüzme, tenis gibi aktiviteler çok önemli. Eğer bunları yapacak zamanınız yok, iş yeri çok uzak değilse ve zaman elveriyorsa; işe yürüyerek gidip gelmek veya en azından yolun bir kısmını yürümek, günlük alışverişleri yapmak böylece yürüme fırsatı yaratmak gerekiyor. İşe gidiş gelişlerde zaman açısından problem varsa öğle tatilini değerlendirip yürümek de doğru bir alternatif olabilir. Mecbur kalmadıkça asansör kullanmayın.

5.Yetersiz Su Tüketimi

Araba için benzin ne anlama geliyorsa vücut için de su aynı anlama gelir. Her yemekten önce içilen bir bardak su, kilo vermeye de yardımcı olur. Su tüketme miktarının yeterli olup olmadığı, idrar rengine bakılarak anlaşılabilir. Koyu renk, az su içildiğini gösterir. Masanızda, çantanızda ve arabanızda her zaman su bulundurmaya özen göstermek yeterli miktarda su tüketmenizi sağlayacaktır.

Total
0
Shares

Bir cevap yazın