Bölgesel fazlalıkları dondurarak yok eden CoolSculpting teknolojisini Dr. Mustafa Karataş’tan dinledik.

Sağlıklı beslenip egzersiz yapmanıza rağmen yok olmayan bölgesel fazlalıklardan mı şikayetçisiniz? CoolSculpting, bu moral bozucu ama bir o kadar da yaygın problem için geliştirilmiş bir sistem. Dr. Mustafa Karataş, “Son 10 yılın en popüler medikal uygulamalarından biri Zeltiq CoolSculpting teknolojisi çünkü vücudunuzun hangi bölgesinden yağ kaybedeceğinize siz karar veremiyorsunuz. Vücut, kodlaması gereği bazı bölgelerde yağ biriktirebiliyor ve o yağları yakacağım derken iğne ipliğe dönseniz de sizi rahatsız eden o fazlalıklar yok olmayabiliyor. CoolSculpting öncesinde lokal fazlalıkları yok ettiğini iddia eden bazı cihazlar vardı ama bunlar, yağ hücrelerine etki etmiyordu. Bu teknoloji ortaya çıkana kadar tek çözüm ameliyattı” diyor.

Kilo Verme Yöntemi Değil

Yağ hücrelerini dondurarak yok etme prensibi üstüne kumlu CoolSculpting, 2009 yılında Harvard Tıp Fakültesi’nde geliştirilmiş. Dr. Mustafa Karataş, “Dondurucu soğuğun yağ hücrelerini ölüme sürüklediği görülmüştü. Bu bulgudan yola çıkarak geliştirilen teknolojiyle elde edilen sonuçlar sistemin liposuction ile kıyaslanabilecek kadar etkili olduğunu gösteriyordu. Ancak bu, liposuction’ın aksine öğle tatilinde yaptırıp ardından işinize dönebileceğiniz bir işlem. Tedavi sırasında derinin altındaki yağ dokusu, kontrollü şekilde soğutuluyor ve yağ hücreleri donarak kristalize oluyor. İşlem sırasında cildin üst tabakası zarar görmüyor, yağ dokusunu çevreleyen damarlar ve sinirler tedaviden etkilenmiyor.

Parçalanan yağ hücreleri zamanla vücuttan kalıcı olarak atılıyor. Tek seansta yağ dokusunun yüzde 20 ila 40’ını yok ediyor. FDA onaylı bu tedavi sonrasında dikkat etmeniz gereken tek konu, kilo kontrolü” şeklinde belirtiyor. Tabii CoolSculpting’in bölgesel fazlalıklar için tasarlanmış bir sistem olduğunu unutmamak gerekiyor. Tedavi için en uygun adaylar, bölgesel fazlalıklarından şikayetçi olan ideal kilosuna yakın hastalar çünkü bu bir zayıflama yöntemi değil.

Karşınızda CoolDual

CoolSculpting tedavisi geçtiğimiz aylarda yeni bir trendle karşımıza çıktı: CoolDual. Bu, tedavi sırasında iki cihazın birden kullanılması ile işlemin çok daha çabuk tamamlanmasını sağlayan yenilikçi bir yaklaşım. Diyelim ki kalçalarınızdaki fazlalıklar için CoolSculpting tedavisi yaptıracaksınız. Normalde cihazın tek aplikatörü olduğu için önce bir kalçanız, sonra da diğer kalçanıza uygulama yapılırdı. Yeni trend ise tedavide iki cihazın birden kullanılması. Böylece toplamda bir saat süren işlem sadece yarım saatte tamamlanıyor. Amerika’da giderek popüler hale gelen bu ikili tedavi protokolü özellikle hayatını sol şeritte yaşayanlar için harika bir yenilik.

Total
0
Shares