Herbalife Türkiye Danışman Diyetisyeni Canan Aksoy, 2015’e önceki senenin son gününden miras kalan kalorilerin vicdan azabıyla girmek istemeyenler için faydalı ipuçları verdi.

yılbası-ertesı-gunu

1-    Su içmeye erken başlayın. Böylece gerek alkol alımından gerekse geç yatmaktan kaynaklanan toparlanma sürecinizi hızlandırırsınız. Sabah kahvaltınızda bol mevsim yeşilliği olsun. Maydanoz, roka, tere, marul gibi yeşillikler C vitamini alımınızı artırarak enerjinizin çabuk yükselmesini sağlayacaktır.

2-    Yılın ilk günü açık havada yürüyün, hem tatilin hem de yılın ilk günü olmasının tadını çıkarın. Yürüyüş yapmak, metabolizmanızı hızlandıracağı gibi konsantrasyonunuz üzerinde de etkili olduğu için yeni yıl kararlarını almanızı kolaylaştıracaktır.

3-    Yılbaşı yemeğini ağır kaçıranlar için öğlen yemeği kurubaklagil ilave edilmiş sebze çorbası, telafi sağlamak adına tok tutan bir öğün sayılabilir. Eğer geç kalkıp da öğlen yemeği saatinde kahvaltınızı yaptıysanız, öğle öğününü atlamış olduğunuzdan direkt ikindi öğününe geçebilirsiniz.

4-    İkindide hem sıvı alımınıza yardımcı olması hem de ödeminizi atması için bitki çayının yanında nar yemenizi öneririm.

5-    Akşam yemeğini az yağlı bir alternatifle geçirmeniz iyi olacaktır. Izgara et ve yanında salata veya az yağlı yoğurt eşliğinde yenilecek bir ızgara sebze, ideal az yağlı yemek tercihi olabilir.

6-    Gece öğününde kefir veya yoğurt tüketin, bu yöntem yılın ilk iş gününde toparlanmanıza yardımcı olur.

 

Total
0
Shares

Bir cevap yazın