yeşil çay içmenin beş faydası

Çay yapraklarının toplanır toplanmaz kavrulup, hızlı kurutulması sonucu elde edilen yeşil çayın faydaları es geçilmeyecek kadar fazla ve önemli.

Özellikle kalori yakımında nokta atış yapmak isteyenlere duyurulur.

 

1) Kalorileri yakalayın

Spor salonunda yeteri kadar kalori yakamadığınız için canınız mı sıkılıyor? Çalışmalarınıza bir demleme çay ekleyin. American Journal of Clinical Nutrition'da yayınlanan makaleye göre yeşil çayda bulunan kateşinler metabolizma hızını yükseltiyor ve kalori yakma hızını %4 oranında artırabiliyor. Antrenman öncesi içtiğiniz şekerli çaydan çok daha faydalı!

2) Etoburların çay keyfi

Çok fazla kırmızı et tüketiminin bir dengeleyiciye ihtiyaç vardır. İşte burada da devreye yeşil çayı alabilirsiniz.. Archives of Internal Medicine'de yayınlanan ve Çin'de gerçekleştirilen araştırmaya göre yeşil çayda bulunan antioksidanlar kırmızı etteki zararlı LDL kolestrolünün etkisine karşı önemli ve kalp krizi riskini %11 oranında azaltabiliyor.

3) Kas ağrılarını unutun

Özellikle spor yaparken kramp giren kaslardan, ağrılardan şikayet ediyorsanız, yeşil çayı düzenli olarak içmeye başlasanız iyi olabilir.  American Journal of Physiology'de yayınlanan araştırmaya göre bu bitki egzersiz dayanıklılığınızı %24'e kadar artırabiliyor.

4) Kırışıklıklardan kurtulun

Çok fazla yanmaktan cildiniz yıllar içinde zarar mı gördü? Çayınızı kaynatmak çözüm olabilir. The British Journal of Nutrition'de yayınlanan araştırmaya göre yeşil çaydaki antioksidanlar derinizi ultraviyole radyasyona karşı daha dayanıklı kılabilir, kırışıkları engelleyebilir.

5) Hafızanızı güçlendirin

İsviçre'de bulunan University of Basel'in araştırmacıları yeşil çayın beyninizi canlandırdığını ve hafızanızı geliştirdiğini söylüyor. İşte bunun için içilir.

Bir cevap yazın