Her hafta yeni bir diyet duyup uygulamaya başlıyorsunuz ve Salı günü dayanamayıp eski yemek rutininize geri dönüyorsunuz… Sizin için zayıflamak bir mucizeden mi ibaret?

Hisar Intercontinental Hospital’in Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu, mucize zayıflama yöntemleri olarak uygulanan diyetlerin kişiye zarardan başka bir şey vermediğini söylüyor: “Bu tür ‘mucize’ önerilerin beraberinde getirebileceği tehlikeleri mutlaka sorgulamalısınız. Çünkü mucize zayıflama diye bir şey yok.”

Eğer bir ürün hızlı ve emeksiz şekilde zayıflatacağını iddia ediyorsa, kilo verdikten sonra nasıl koruyacağınızdan bahsetmiyorsa, sizin diyabet ya da tansiyon hastası olabileceğini göz önüne almıyorsa, o diyetten uzak durmalısınız.

01

Oturduğunuz Yerden Kilo Veremezsiniz!

Diyetisyen Elif Karacanoğlu, ideal ağırlığının yüzde 20 ve daha fazlasına sahip kişilere, sıkı sağlık kontrolleri eşliğinde ilaç verilebileceğini söylüyor. Bunun dışında bir doktora danışmadan ilaç almak son derece tehlikeli. Kilo vermek için yaşamınızı gözden geçirip, yemek tercihlerinizi ve alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurarak kendinize yeni bir beslenme programı yapmalısınız. Programınıza fiziksel aktivite eklemeyi de unutmayın. Hatta asıl hedefiniz fiziksel olarak aktif olmak olsun. İşte diğer yapmanız gerekenler:

-Kilo vermek ve verilen kiloyu korumak için sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı olarak benimseyin.

-Öğün planlamanızı bir diyetisyen kontrolünde yapın.

-Kilo kaybı için gerçekçi hedefler belirleyin. Hedefiniz haftada bir, iki kilo vermeyi geçmesin.

-Hayatınızdan kafeini çıkartın; yerine su koyun.

Fiziksel aktiviteyi hayatınıza sokun. Günlük en az 30-60 dakikalık egzersizler yapın.

-Dolaşımı hızlandıran, masaj yapan cihazlardan yararlanın.

-Psikolojik destek alın.

-Kilo verdikçe bedeninizde sarkmalar oluşmasını engellemek için hafif ağırlık çalışmaları ve pilates yapın.

Bir cevap yazın