Vücudunuzda meydana gelen bazı mineral ve vitamin eksikliklerini besin takviyeleriyle gidermek istiyorsanız kapsamlı bir şekilde araştırmanızda fayda var. Arkadaşınızın önerdiği herhangi bir takviyeyi tüketmektense neye ihtiyacınız olduğunu bulmalısınız.

İşte vücudunuzun ihtiyacına göre tüketmeniz gereken takviye besinler:

Bağışıklık sistemi için hangi takviye besin alınmalı?

Bağışıklık sistemi grip, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonları için en önemli iyileşme mekanizması. Covid-19 salgınından korunmak için de bağışıklık sisteminin güçlü olması gerektiği aşikar. Bu noktada uzmanlar tarafından bağışıklık sistemini güçlendirmek için C vitamini takviyesi öneriliyor. C vitamini hücrelerimizin doğal olarak ürettiği, serbest radikaller olarak adlandırılan toksik kimyasallarla baş ederek bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

En iyi besin takviyesi önerilerimize göz atmak isterseniz tıklayın.

Kasları rahatlatmak için hangi takviye besin alınmalı?

Gergin kaslar ayrıca gergin zihin demektir. Magnezyum takviyesi bu aşamada ihtiyacınız olan tek şey. Kalp ve rahmin de kaslar içerdiğini hatırlatalım. Bu nedenle magnezyum takviyesi yüksek tansiyonu ve regl dönemi ağrılarını da hafifletir. Magnezyum desteğiyle uyku kalitenizin de arttığını görebilirsiniz.

Kemikleri güçlendirmek için hangi takviye besin alınmalı?

Elbette D vitamini! Özellikle yaz ayları bunun için elverişli olsa da tüm mevsimlerde yeterli D vitamini aldığınızdan emin olmanız gerekiyor. Vücudunuzdaki kemiklerin güçlendiğini, dişlerinizin daha güçlü ve sağlıklı olduğunu gözlemleyeceksiniz. Ayrıca  D vitamini sağlıklı beyin fonksiyonları için de oldukça gerekli.

Enerji sağlamak için hangi takviye besin alınmalı?

Kendinizi yorgun ve halsiz hissettiğiniz dönemlerde B vitaminlerini içeren kompleks takviyelerden edinebilirsiniz. B1, B2, B3, B5, B6 ve B12 vitaminlerini içeren B vitamini grubu takviyeler özellikle kahvaltıda tüketildiğinde gün içerisinde ihtiyacınız olan enerjiyi size sağlar.

Yaraların iyileşmesini hızlandırmak için hangi takviye besin alınmalı?

Çinko, beyaz kan hücreleri ile kesik, çürük, yara gibi durumların enfeksiyonla mücadelesini sağlayarak iyileşmelerine yardımcı olur. Bir türlü geçmeyen yaralara sahipseniz çinko takviyesi alarak iyileşmeyi hızlandırabilirsiniz.