Lady Gaga, gençken tecavüze uğramasının sonucu olarak "zihinsel sorunlarla" mücadele ettiği için antipsikotik ilaçlar alması konusunda konuştu.

Apple Music'in Beats 1 radyo istasyonunda Zane Lowe'a konuşan Lady Gaga'nın bu konuşması; internette viral oldu.

Gaga, psikolojik kargaşasını anlatırken, "Beynimin yaptığı şeyleri her zaman kontrol edemiyorum ve meydana gelen süreci durdurmak için ilaç almak zorundayım." dedi.

Gaga aynı zamanda Lowe'a, son albümü Chromatica'daki "911" parçasının, öncelikle bipolar bozukluk ve şizofreni tedavisinde kullanılan olan olanzapine adlı ilacı tartıştığını söyledi.

Gaga; "Mental sorunlarım olduğunu biliyorum ve bunun bazen beni işlevsiz bir insan haline getirdiğinin de farkındayım" şeklinde ekledi.

Gaga'nın mental hastalıklarla mücadelesinin çok genç yaşlarda başladığı biliniyor. İlk kez geçen yıl Oprah Winfrey'e verdiği röportajda 19 yaşındayken defalarca tecavüze uğradığını anlatan Gaga; bu yüzden fibromiyalji hastalığının da olduğunu eklemişti.

  • Fibromiyalji: kaslarda ve kemiklerde görülen yaygın ağrı, hassasiyet alanları ve genel yorgunluk ile karakterize kronik bir rahatsızlıktır. Belirtiler subjektiftir ve herhangi bir testle ölçülemez. Hastalığın bilinen net bir nedeni yoktur ve bu sebeple sıklıkla başka hastalıklarla karıştırılır.

Gaga bir ara bu semptomlarının çok şiddetli bir hale geldiğini ve acil servise götürüldüğünde "psikotik bir kopuş" yaşadığını anlatmıştı. Gaga, "Bu başıma gelen en kötü şeylerden biriydi. Neler olduğunu anlamadım, çünkü tüm vücudum uyuştu. Çığlık atıyordum, sonra psikiyatristi beni sakinleştirdi ve bana ilaç verdi." ifadelerinde bulunmuştu.