Bilinenin aksine, hayatınızda çok küçük değişiklikler yaparak, yağ yakımını soğuk havalarda artırabilirsiniz. Nasıl mı?

Park Sima Sağlıklı Zayıflama Merkezi, kış aylarında kilo vermenin kilit noktalarını tüm detaylarıyla anlatıyor.

SOĞUK HAVADA YAĞ YAKIMINIZI ATEŞLEYİN, YAZA FİT GİRİN! vc

 

Her şey kahverengi yağ hücreleri ve beyaz yağ hücrelerinden ibaret. Kahverengi yağ hücreleri, bizim için son derece elzem. Çünkü görevi yağ yakımını sağlamak. Kahverengi yağ dokusu, beyaz yağları vücut ısısını korumak amacıyla yakarak ısıyı denge de tutmaya çalışır ve aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır.

Fakat maalesef, kahverengi yağ hücreleri yaş aldıkça azalıyor. Bebeklerde ve çocuklarda oldukça yüksekken, yetişkinlerde maalesef düşüyor. Kahverengi yağ vücutta ne kadar yüksekse, o kadar Tip 2 diyabete yakalanma oranımız düşük ve yağ yakımımız da bir o kadar hızlanıyor. Peki, bu durumda kahverengi yağ hücrelerimizi korumak için ne yapmamız lazım?

 

Sydney Garvan Medikal Araştırmalar Enstitüsü’nde yapılan ‘Kronik soğuk havanın, insan vücudundaki etkisi’ araştırmasına göre, düşük sıcaklıkta uyuyan kişilerin kahverengi yağ oranlarında ve metabolizma hızlarında artış görülmüş. Araştırma beş kişi üzerinde farklı ısı dereceleri denenerek, dört ay sürmüştür. Bir ay sonra, 19 derece sıcaklıkta uyuyan deneklerin kahverengi yağ hücrelerinde, ortalama yüzde 45 artış ve metabolizma hızlarında da ortalama yüzde 10’luk bir artış oluştuğu görülmüştür.

 

Aynı şekilde Maastricht Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, üşümenin enerji yakımını yüzde üç ile 30 oranında artırdığı gözlenmiş. Aslında süreç son derece basit; kişi üşüdüğünde vücut ısısını tekrar geri kazanmak için kahverengi yağ hücrelerini aktive ediyor ve dolayısıyla beyaz yağ hücreleri yakılarak, vücuttan enerji olarak açığa çıkıyor.

 

Bu durumda soğuk havayı avantaja çevirip, 2017 yılında istediğiniz fit görüntüye, sağlıklı bir bedene sahip olmak için şimdi tam sırası. Günlük beslenme düzeninize birkaç ekleme ve birkaç çıkarma yaparak iki ay içerisinde hedefinize ulaşmak için yapmanız gerekenler;

Total
0
Shares

Bir cevap yazın