Alt Başlıklara Hızlı Erişin

Her sezon, beraberinde olmazsa olmaz yeni cilt bakım kurallarını da getiriyor. Yaz çoktan geçmesine rağmen ciltteki parlaklığı ve canlılığı korumak için yapılması gerekenlere kulak vermeye ne dersiniz? Soğumaya başlayan havalarla birlikte cildinizle özel olarak ilgilenmenin vakti de geldi. İşin uzmanlarından cilt bakımı konusunda dikkate almanız gereken altın kurallar.

Günlük Cilt Bakımı Rutini Nasıl Olmalı? +

Günlük cilt bakımını; temizleme, toparlama, koruma ve bakım olmak üzere dört aşamaya ayırabiliriz. Öncelikle temizlediğiniz cildin ph’ını tonik ile dengeleyebilir ve sonrasında da ihtiyaca göre krem ya da serum uygulamasına geçebilirsiniz. Buna ek olarak ise yardımcı ürünlerle haftalık bakım yaparak günlük bakımınızı destekleyebiliriz.

İşte uzman dermatologlardan soğuk havalarda olmazsa olmaz cilt bakım kuralları:

#1 Güneş koruyucusu kullanmayı bırakmayın

Supergoop Smooth and Poreless 100% Mineral Matte Screen

Çoğumuz yaz bitince güneş koruma ürünlerini kullanmayı bırakma hatasına düşüyoruz. Güneş yoğun gücünü kaybetse de unutmayın ki zararlı UV ışınları hala etkisini sürdürüyor. Güneş koruyucu kremleri makyaj rutininize eklemekte zorlanıyorsanız eğer, maddeler halinde listelediğimiz bu yazımız size yardımcı olacak.

Editörün önerisi: Supergoop Smooth and Poreless 100% Mineral Matte Screen

#2 İnce yapılı nemlendiricilere devam edin

Cetaphil Daily Hydrating Lotion with Hyaluronic Acid

Daha soğuk sezonlarda cildimizin neme ihtiyaç duyduğu bir gerçek ancak uzmanlar daha kalın nemlendiricinin daha iyi olmadığını savunuyor. Yoğun ve kalın nemlendiricileri, gece kullanımında tercih edebilirsiniz, aksi takdirde gündüz bakım ritüelinizde yer verirseniz bu durum sadece gözeneklerinizi tıkayacaktır. İsterseniz öncesinde de nemlendiricinizin sizin için uygun olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz.

Editörün önerisi: Cetaphil Daily Hydrating Lotion with Hyaluronic Acid

#3 Lip balmlarınız hakkında daha dikkatli olun

Kopari Organic Coconut Melt

Piyasadaki pek çok lip balm’ın içerisinde cildi irrite edici alerjenler yer alıyor. Bu yüzden soğuk havalarda doğal içerikli ürünlere yönelmelisiniz.

Editörün önerisi: Kopari Organic Coconut Melt

Retinol kullanımını azaltın

“Cildiniz mevsimle birlikte daha çok kuruyacak” diyen ünlü dermatolog Dr. Gary Goldenberg, bu mevsimlerde retinolu azaltmanın iyi olacağını söylüyor.

Editörün önerisi: Retinol kullanımı sonrası Beautycounter Countermatch Adaptive Moisture Lotion gibi bir ürünle cildinizi 24 saat nemli tutun.

Beautycounter Countermatch Adaptive Moisture Lotion

Çok fazla sıcak duş almayın

Goldenberg, soğuk bir sonbahar sabahında sıcak bir duşun harika bir fikir olsa da aynı zamanda cildi kuruttuğunu belirtiyor. Bunun yerine ılık bir duş ve hemen sonrasında tüm vücudunuza nemlendirici uygulamalısınız.

Editörün önerisi: Dr. Roebuck’s Top Stuff Ultra Hydrating Body Creme

Dr. Roebuck’s Top Stuff Ultra Hydrating Body Creme

Cildinizde temizleme ürünlerini aşırı derecede uygulamayın

Shafer Plastic Surgery’nin lisanslı dermatoloji uzmanı Graceanne Svendson; “yüzünüzü ağır derecede temizlemeyin. Hatta bunun yerine daha az temizleme ürünü ve az soyma işlemi uygulayabilirsiniz. Böylece sonbaharda cildinizin nem bariyerini kırmamış olursunuz.” diyor.

Editörün önerisi: Monastery Rose Cleansing Oil

Monastery Rose Cleansing Oil

Ürünlerinizi katmanlı uygulayın

“Farklı konularda uzman ve başarılı ürünleri üst üste uygulamak, olabilecek en kalın yapıdaki kremi yüzünüze sürmenizden iyidir” diyor dermatolog Dr. Dendy Engelmen. Merhemlerin genelde nemlendirici kremlerden ya da losyonlardan daha iyi nemlendirdiğini söyleyen dermatolog; her bölgeye farklı bir ürün kullanmanın da iyi olacağının altını çiziyor.

Editörün önerisi: Sonbahar için harika bir seçenek olan Maapilim Face Moisturizer.

Maapilim Face Moisturizer

Cildinizi çok fazla soymayın

“Cildinizi çok fazla soymak bariyerini yıpratır ve çeşitli cilt sorunlarına neden olabilir” diyen Engelman bu durumun cildin yağlanmasını da hızlandıracağını söylüyor.

Editörün önerisi: Zarif bir soyucu olan Meow Meow Tweet Face Exfoliant.

Meow Meow Tweet Face Exfoliant

Total
0
Shares