Regl düzenimiz içerisinde bulunduğumuz tüm şartlara göre değişiklik gösterevbiliyor. Gecikebiliyor, erken gelebiliyor; üstelik fiziksel olarak gelmeden önce tüm zihnimizi ve ruh halimizi de etkilemeye başlıyor. Çoğunlukla da tarihini takip etmeyi unuttuğumuz için "acaba bu gecikme normal mi?" şeklinde merak edebiliyoruz.

Neyse ki sağlığımız açısından tüm regl düzenimizi bizim yerimize takip edecek hatta sağlıklı öneriler verebilecek akıllı uygulamalar var. İşte regl düzeninizi takip edebileceğiniz en iyi uygulamalar...

View this post on Instagram

So cute 😍😍😍😍 Spread period positivity!! Tag a friend (or two!) Who deserves a period reward sticker 😽😽

A post shared by Eve by Glow (@evebyglow) on

En İyisi: Eve by Glow +

Aslında tüm uygulamalar arasında "en iyisi" unvanını kazanan bu. "Eve" aynı zamanda beklenmedik eğlenceli bir emoji formatında, cinsel sağlığınızı takip etmenizi sağlayan bir uygulama. Regl döngünüzün yanısıra son cinsel ilişkinizin korunarak gerçekleşip gerçekleşmediğini, cinsel dürtülerinizi, ruh halinizi, dönemsel belirtileri de takip edebilirsiniz.

Son derece kolay olan arayüzü ile kaliteli bir kullanım sağlayan app, ücretsiz ama belli bir ücrete Premium versiyonu da mevcut.

Düzensiz Regl Dönemleri İçin: MyFlo +

Adetiniz geciktiyse ve bu çok sık olıyorsa; neler olduğunu bilmediğinizden fazla stresli olabilirsiniz. İnsan böyle dönemlerde "Bu normal mi?" , "Hamile miyim?", "Menopoza mı başlıyorum?" gibi soruları merak edebiliyor.

Yaklaşık 2 dolarlık bir kerelik ücret karşılığında, MyFLO tüm belirtilerinizi analiz etmeye yardımcı oluyor. Ayrıca neden bunları yaşıyor olabileceğiniz; buna ek olarak yapmanız gereken yaşam tarzı ve sağlık değişikliklerini açıklıyor. Aynı zamanda döngüsünün her aşamasında vücudunuza neler olup bittiğine dair ayrıntılı bir rapor veriyor.

Polikistik over, fibroid veya endometriozis varsa ya da perimenopoz geçiriyorsanız, MyFLO bu koşulları ele alan ve semptomlarınızı daha iyi yönetmenize yardımcı olacak kapsamlı bilgiler sağlayan tek uygulamadır.

İlk kez regl görenlere: Period Calender +

İlk kez regl görmek almak çok kafa karıştırıcı, bazen korkutucu bir deneyim olabilir. Seks eğitimi sizi bu kilometre taşlarını deneyimlemenin nasıl bir şey olduğuna hazırlamayabilir.

Period Calendar, ergenlik dönemindeki kızlar için mükemmel bir uygulama. Şirin tasarımı aynı zamanda son derece kullanıcı dostu ve bilgilendirici. Ayrıca sağlık istatistikleri ile gençlere sağlıklı alışkanlıkları öğretmek için harika bir yol takip etmenizi sağlar.

Doğum kontrol yöntemlerini bırakanlara: Clue +

Eğer doğum kontrollerinden kurtulmaya karar verdiyseniz -ya hamile kalmak istediğiniz için ya da sadece yapay hormonlar kullanmaktan bıktınız- vücudunuz doğal döngünüze yeniden uyum sağlarken bu büyük bir ağrıya dönüşebilir.

Doğum kontrolü ile, adetinizin tam olarak ne zaman geleceğini biliyorsunuz, böylece buna hazırlanabilirsiniz.

Ancak bunu bir kez durdurunca vücudunuz da yeniden bu yeni normale alışmak zorunda kalıyor. Bu da bir takım aksaklıklara neden olabilir.

Clue burada devreye giriyor. Bu uygulama jinekologlar ve kullanıcılar tarafından çok seviliyor çünkü vücudunuzun size reglinizin yolda olduğuna dair verdiği sinyalleri tanımlamanız için sizi eğitiyor.

Oldukça bilgilendirici bir uygulama.

Bilgilenmek için: Glow +

Eğer regl döngünüzle ilgili her şeyi bilmek istiyorsanız o zaman Glow sizin için harika bir uygulama. Yumurtlama dönemlerinizi izler, aile planlamasına yardımcı olur, cinsel aktiviteleri izler ayrıca stres düzeyleri, cinsel dürtü, vücut ağrıları, uykusuzluk, mide bulantısı, sıcak basmaları ve şişkinlik dahil olmak üzere 40 farklı veri noktaları üzerine data oluşturur.

Tüm bu bilgiler Glow'un belirli günlerde hamile kalma olasılığınızdan, muhtemelen önümüzdeki üç regl döngünüzün ne zaman başlayacağına kadar daha özelleştirilmiş tahminler oluşturmasına olanak tanır. Ayrıca, hangi günlerde ne tür belirtiler bekleyebileceğinizi söyler. Bilginin mümkün olan en iyi şekilde kullanılması budur!

Çiftler için: Cycles +

Romantik bir partnerle bağlantı kurabileceğiniz ve paylaşabileceğiniz bir uygulama size başta garip gelebilir, ancak bu tür programlar bir ilişkide daha sağlıklı iletişim oluşturmada son derece yararlı olabilir.

Sağlıklı ilişkiler açık iletişime dayanır, neden bu regl döngünüze kadar uzanmasın?

Ayrıca, partnerinizin neden bazı şeylerin olduğu ve bunun -eğer varsa- hamilelik hedefleriniz için ne anlama geldiğini daha iyi anlamak için aile planlaması ve doğurganlığınızı anlama konusunda daha fazla yol alabilmesi için harika bir yoldur.

Cycles yumurtlama zamanını, yaygın belirtileri, en doğurgan gününüzü ve genel sağlık durumunuzu izlemenizi sağlar; böylece gelecek regl döngünüz için tahminde bulunabilirsiniz.